wtorek, 6 września 2016

Kiedy wózek widłowy może się przewrócić? czyli o (nie) stateczności wózka


Kiedy wózek widłowy może się przewrócić? czyli o (nie) stateczności wózka


Bezpieczna praca wózka widłowego to przede wszystkim zachowanie jego stabilności i stateczności. Pojawiają się jednak sytuacje, w których owa stabilność może zostać zakłócona. Kursanci na zajęciach często zadają naszym szkoleniowcom pytanie - kiedy wózek widłowy może się przewrócić?
 Ryzyko zaistnienia wyżej wspomnianej sytuacji może wystąpić zarówno w trakcie jazdy wózkiem, jak i podczas podnoszenia czy też przewożenia ładunku.  Na uwadze należy zawsze mieć  5 podstawowych czynników, które determinują stateczność wózka widłowego:

·         waga wózka widłowego;

·         moc silnika;

·         odkształcenia elementów wózka pod wpływem ciężaru - np. odkształcenie podnośnika czy opon;

·         rozłożenie ładunku;

·         zawieszenie osi, resorów.

Dla zachowania stateczności wózka podczas transportu ładunku najistotniejszą sprawą jest zachowanie wspólnego punktu ciężkości wózka i ładunku za osią przednią wózka. Więcej na temat punktu ciężkości oraz takich ważnych pojęć związanych ze statecznością wózków widłowych jak: prawo dźwigni czy nośność znajdziecie na stronie naszego Instruktora pod linkiem .

Jednym z problemów zasygnalizowanych przez naszego Instruktora jest kwestia obciążenia wideł wózka widłowego. Jak czytamy, wielkościami zmieniającymi się podczas pracy wózka z ładunkiem jest masa ciężaru i ramię obciążenia. Ten sam ciężar może zmienić długość ramienia obciążenia w zależności od sposobu przejęcia ładunku. Poniżej zamieszczamy wykres obciążeń.


 Wózki widłowe coraz częściej wyposażone są w stabilizatory jazdy, których zadaniem jest zapobieganie niebezpiecznym sytuacjom prowadzącym do utraty stabilności urządzenia. Pamiętajcie jednak, że najważniejszy jest zdrowy rozsądek operatora, zachowanie czujności i ostrożności.  Więcej praktycznych porad udzielą Wam nasi szkoleniowcy na kursie dla operatorów wózków widłowych . Zapraszamy!

9 komentarzy:

  1. widziałam kiedyś jak wózek sie wywrócił ... Masakra

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyznam, że to było i moje jedno z pierwszych pytań na kursie ;) cóż, lubię być świadomym operatorem. Całe szczęście, ze nie zdarzyło mi się to do tej pory.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  4. Na to trzeba uważać. Chyba nawet kiedyś przyznali nagrodę Darwina kolesiowi, na którego przewrócił się wózek widłowy, gdy pisał poradnik jak bezpiecznie jeździć takim wózkiem. Ostatnio w jednym z moich wózków padło chłodzenie silnika i konieczna była wymiana chłodnicy

    OdpowiedzUsuń
  5. Wózki widłowe można zakupić w dobrej cenie tutaj https://cswim.pl/

    OdpowiedzUsuń
  6. Wózki widłowe sprzedaż i wynajem. Zapoznaj się z ofertą na stronie www https://movincar.pl/

    Profesjonalna obsługa i szybki kontakt.

    Warto zadzwonić i zapytać o szczegóły.

    OdpowiedzUsuń
  7. Odpowiednie ułożenie towaru na wózku ciągnikowemu jest bardzo ważne, aby nic nikomu się nie stało.

    OdpowiedzUsuń
  8. Wózek ciągnikowy jest nieocenionym narzędziem dla każdego magazynu. Zwiększa wydajność pracy, umożliwiając szybsze przemieszczanie towarów na długie odległości. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc Ci zintegrować je z Twoim systemem logistycznym.

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciekawe - nie wiedziałam ;) . A tak apropos maszyn przemysłowych, magazynowych itp. To czy wiecie też gdzie przykładowo regenerować pompy rexroth ? Warto takie rzeczy wiedzieć, bo takie pompy to ważny element większość sprzętów. Ja wiem, że firma Manflex w tym kierunku ma świetnie się sprawdzać.

    OdpowiedzUsuń