poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Żuraw przenośny przeładunkowy HDS - charakterystyka, proces uzyskania decyzji zezwalającej na eksploatację, badania odbiorcze


Żuraw przenośny przeładunkowy HDS - charakterystyka, proces uzyskania decyzji zezwalającej na eksploatację, badania odbiorczeŻuraw przenośny przeładunkowy HDS

Żuraw przenośny przeładunkowy (HDS ) to nic innego jak dźwignica, która zamontowana jest na samochodzie ciężarowym. Jej zadaniem jest załadunek / rozładunek  towarów na/ z  samochodu. Urządzenia te podlegają dozorowi technicznemu. Aby więc móc z nich korzystać, należy najpierw uzyskać stosowne pozwolenie od terenowego oddziału Urzędu Dozoru Technicznego. Dotyczy to zarówno nabytych przez nas nowych, jak i wcześniej już zarejestrowanych (używanych) żurawi.
Żuraw przenośny przeładunkowy HDS - proces uzyskania decyzji zezwalającej na eksploatację
Jeśli ubiegamy się o decyzję dla nowego urządzenia typu HDS, należy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek (link do pobrania) do terenowego oddziału UDT.   Razem z wnioskiem składamy dwa komplety dokumentacji rejestracyjnej. W przypadku urządzeń używanych, razem z wnioskiem (link) składamy kserokopię ostatniego protokołu i decyzji.  Jeśli złożona dokumentacja jest kompletna i zgodna z wymogami, ustalamy termin i miejsce przeprowadzenia badania technicznego- tzw. badanie odbiorcze.
Badanie odbiorcze odbywa się u eksploatującego. Żuraw przenośny powinien być całkowicie zmontowany i przygotowany do eksploatacji.  Właściciel musi przygotować miejsce badania, obciążenia, zadbać o obecność konserwatora i operatora maszyny .
Przedstawiciel UDT sprawdza czy żuraw jest prawidłowo zainstalowany, a jego przeznaczenie jest zgodne z instrukcją eksploatacji. Na miejscu przeprowadza jest również :
·         próba funkcjonowania urządzenia z obciążeniem  wystarczającym do stwierdzenia, czy ruchy robocze urządzenia, mechanizmy i urządzenia zabezpieczające i ochronne działają prawidłowo.;
·         próba z przeciążeniem, próby równoważne.  
Jeśli nasz HDS pozytywnie przejdzie badania odbiorcze, inspektor wystawia protokół z badania oraz decyzję zezwalającą na eksploatację, a nasz żuraw zostanie zarejestrowany w ewidencji terenowego oddziału UDT.   

źródła:

 Zapraszamy na kurs na żurawia przenośnego przeładunkowego HDS  - uprawnienia UDT II Ż . Szczegóły naszej oferty znajdziecie na stronie. 

1 komentarz:

  1. Krótko i na temat :) a jakby można było jeszcze łatwiej wyszukiwać interesujące mnie tematy, to byłoby idealnie :)

    OdpowiedzUsuń