czwartek, 4 maja 2017

Jaką piłę spalinową wybrać?


Jaką piłę spalinową wybrać?

Podczas szkoleń dla pilarzy kursanci często zadają mi pytanie,  jaką piłę spalinową wybrać? Na co należy zwrócić uwagę, podczas zakupu piły? Jakie parametry decydują o tym, że dany typ pilarki jest bardziej wytrzymały od innego?

Są to bardzo trafne pytania, zwłaszcza ze strony osób, które są w trakcie zdobywania umiejętności prawidłowego i zgodnego z zasadami bhp obsługiwania pilarek. Po ukończonym szkoleniu kursanci będą mogli świadczyć usługi operatorów piły spalinowej. Wybór tej najlepszej wydaje się więc jedną z istotniejszych kwestii. Niezawodne narzędzie to przecież podstawa bezpiecznej pracy. A warto zaznaczyć, że piły spalinowe znajdują szerokie zastosowanie i to nie tylko w branży związanej z obróbką drewna. Piły łańcuchowe stanowią jedno z wielu narzędzi mechanicznych, wchodzących w skład wyposażenia jednostek straży pożarnej. Znajdują zastosowanie podczas usuwania wiatrołomów, w trakcie wykonywania przeciwogniowych pasów w lasach i na terenach przyleśnych, w akcjach przeciwpowodziowych (usuwanie zatorów z drzew czy gałęzi), czy w przycinaniu konstrukcji drewnianych w czasie gaszenia pożarów.

Parametry dobrej piły spalinowej

Poszczególne piły spalinowe różnią się od siebie parametrami. Jedną z podstawowych wielkości, na którą musimy zwrócić uwagę podczas zakupu pilarki, jest moc silnika. W zastosowaniu znajdują się silniki o pojemności skokowej od 35 cm do 122 cm i mocy od 1,6 do 8,6 KM. Wprawdzie moc silnika to jeden z podstawowych parametrów, ale nie możemy rozpatrywać go w oderwaniu od masy samego urządzenia oraz od jego przeznaczenia. Musimy wybrać pilarkę odpowiednią do danej pracy i pod tym kątem rozpatrywać wszystkie jej właściwości. Waga i moc, jaką osiąga piła spalinowa, muszą być odpowiednie do danego rodzaju zadania. Jeśli kupujemy pilarkę jedynie do przycinania niedużych gałęzi, powinniśmy postawić na małą i lekką piłę spalinową, mając jednak na uwadze, że pilarka ta nie sprawdzi się już przy takich pracach, jak chociażby obalanie drzew.

Jakość pracy pilarką zależy od piły łańcuchowej, prowadnicy i zębatki napędowej (układu tnącego). Części te powinny być traktowane jako jeden współpracujący zespół. Piły spalinowe różnią się od siebie długością prowadnicy łańcucha - stosowane są prowadnice o długości od 40 do 80 cm. Należy również zwrócić szczególną uwagę na rodzaj i skok łańcucha. Musimy liczyć się z tym, że w przypadku zakupu pilarki o nietypowym skoku łańcucha, zakup nowego będzie wiązał się z dużo większym kosztem.

Poruszyłem tutaj bardzo ważną kwestię, o której nie możemy zapominać dokonując wyboru piły spalinowej. Różne elementy konstrukcyjne pilarki podlegają ścieraniu w wyniku eksploatacji, a także ulegają zwykłemu zużyciu. Muszą być we właściwym czasie wymieniane. Warto więc zakupić pilarkę od takiego producenta,  który będzie gwarantem łatwego i stosunkowo taniego dostępu do nowych części. Z własnego doświadczenia oraz z obserwacji prowadzonych w trakcie szkoleń wyjazdowych wiem, że dużym zaufaniem cieszy się firma STIHL, co zresztą nie powinno dziwić. STIHL to przecież światowy lider na rynku pilarek łańcuchowych. Firma gwarantuje doskonały serwis, dzięki czemu klient nie musi martwić się o wymianę zużytych części. 90-letnie doświadczenie przekłada się na jakość i niezawodność produktów. Pewnie dlatego wiele firm oraz jednostek straży pożarnej, w których miałem przyjemność prowadzić szkolenie z obsługi piły spalinowej, posiada na wyposażeniu piły tej właśnie marki.
 

A skoro mowa o serwisie i wymianie zużytych części, z mojej strony jeszcze jedna praktyczna rada-  w trakcie podejmowania decyzji o zakupie pilarki, zwróćcie również uwagę na rodzaj użytego wyłapywacza łańcucha. Plastikowe wyłapywacze często się wyłamują, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Aby piła spalinowa służyła nam naprawdę długo, musimy pamiętać, żeby eksploatować ją zgodnie z instrukcją obsługi dołączoną przez producenta. Bardzo ważne jest jej właściwe przechowywanie i konserwacja. Pilarkę należy przechowywać w suchym pomieszczeniu z założoną osłoną łańcucha.  W pobliżu nie mogą się znajdować źródła otwartego ognia i tym podobne zagrożenia. Należy wykluczyć możliwość nieupoważnionego użycia - szczególnie przez dzieci. Dla bezpieczeństwa należy raz do roku sprawdzić w autoryzowanym warsztacie wszystkie elementy piły. Dzięki temu piła spalinowa będzie służyła nam niezawodnie przez wiele lat.
 
Poniżej zamieszczam kilka zdjęć z ostatnich zajęć z obsługi piły spalinowej organizowanych dla OSP Paplin.
 

 


 


  


 
 
 

 

2 komentarze: