wtorek, 13 września 2016

Kiedy zawiesie podlega wymianie?


Kiedy zawiesie podlega wymianie?


 Zawiesia jako elementy osprzętu urządzeń dźwignicowych służące do podwieszania i podtrzymywania podnoszonych transportowanych ładunków często ulegają zużyciu.  Pamiętajmy, że prawidłowa eksploatacja przedłuża ich żywotność. Na co jednak należy zwrócić uwagę podczas każdorazowej kontroli stosowanych zawiesi? Jakie są kryteria zużycia zawiesi? Kiedy zawiesie podlega wymianie?

Rodzajów zawiesi jest bardzo wiele. Odpowiedzi na postawione pytania udzielimy w odniesieniu do zawiesi łańcuchowych. Podstawowymi kryteriami zużycia, jeśli chodzi o ten rodzaj osprzętu są:

·         pęknięcia, nacięcia, żłobki, nadmierna korozja, zgięcia i zniekształcenia;

·         brak przywieszki informacyjnej;

·         brak swobodnego przegubu między ogniwami;

·         zbyt duża różnica długości między cięgnami (3÷ 5 mm/m);

·         zwiększenie rozwarcie gardzieli haków powyżej 10% wartości początkowej;

·         zmniejszenie średnicy elementów zawiesia o więcej niż 10%.
Pamiętajmy, że przeprowadzanie kontroli zawiesi jest nałożonym przez prawo obowiązkiem, za realizację którego odpowiada pracodawca. Badania okresowe najczęściej raz w roku przeprowadzać powinny kompetentne osoby. Oprócz tego, odpowiednio przygotowane osoby przed każdym użyciem powinny robić przeglądy bieżące  oraz przeglądy kontrolne.

Jeśli jesteście właścicielami sprzętu wyposażonego w zawiesia i nie wiecie, czy powinny one zosatać już  wymienione, przypominamy o naszej usłudze przeprowadzania przeglądów zawiesi różnego rodzaju - zawiesia łańcuchowe, zawiesia pasowe, zawiesia linowe. Więcej na ten temat znajdziecie na naszej stronie internetowej.

Jeśli natomiast jesteś pracownikiem, na którym spoczywa obowiązek kontroli zawiesi, zapraszamy na kurs przygotowawczy. Na seminarium  na hakowego sygnalistę szczegółowo omawiamy tematykę zawiesi, ich nośność i eksploatację. Zapraszamy!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza