środa, 16 maja 2018

Konserwacja suwnic - liny, zblocza linowe, haki


Konserwacja suwnic - liny, zblocza linowe, haki


Do obowiązków konserwatora suwnic należy dokonywanie przeglądów konserwacyjnych, w tym sprawdzanie stanu cięgien nośnych i ich zamocowań oraz urządzeń chwytających. Dziś odpowiemy na kilka podstawowych pytań związanych z tym tematem.Kiedy należy wymienić liny nośne w suwnicy?


Istnieje kilka sytuacji, których wystąpienie skutkuje obowiązkiem  wymiany liny nośnej suwnicy. Należą do nich m.in.:

·         miejscowe uszkodzenie liny;

·         zmniejszenie średnicy liny spowodowane zniszczeniem rdzenia;

·         zużycie zewnętrzne liny powodujące zmniejszenie średnicy liny o 7% lub więcej w stosunku do średnicy nominalnej,

·         zewnętrzna i wewnętrzna korozja liny;

·         deformacja liny, np. zgięcia, spłaszczenia

·         uszkodzenia wywołane promieniowaniem cieplnymJak przeprowadzić przegląd zboczy linowych?


Przystępując do przeglądu zboczy linowych należy sprawdzić stan obudowy zblocza (czy nie jest np. popękana, uszkodzona). Następnie trzeba skontrolować stan zabezpieczenia osi krążków linowych, ich łożysk oraz osłon, jak również obrzeży krążków linowych (czy nie są np. wyszczerbione). 

Jak przeprowadzić przegląd haków?


W trakcie przeprowadzania przeglądu haków należy sprawdzić, czy hak nie jest pęknięty, zarysowany bądź uszkodzony w inny sposób. Musimy skontrolować stan łożyska oporowego haka (czy nie jest uszkodzone, wypracowane) oraz jego nasmarowanie. Sprawdzamy również stan zabezpieczenia nakrętki haka oraz poprzeczki haka. Należy zweryfikować gardziel haka - czy nie jest wytarta bądź zbytnio rozwarta. Przyjmuje się, że  zmniejszenie przekroju gardzieli haka nie powinno przekraczać:

        10% nominalnej wartości wysokości dla haków suwnic ogólnego przeznaczenia;

        5% nominalnej wartości wysokości dla haków stosowanych do transportu płynnych metali i żużli;
zaś zwiększenie rozwarcia gardzieli haka nie powinno przekracza 5% początkowej wartości.

Więcej ciekawych informacji w książce "Budowa suwnic i cięgników oraz ich obsługa", Mieczysław Chimiak, Wydawnictwo KaBe, Krosno 2009 oraz "Konserwacja suwnic", Mieczysław Chimiak, Wydawnictwo KaBe, Kroson 2008

Pytania, na które udzieliliśmy dziś odpowiedzi wchodzą w skład zagadnień pojawiających się na egzaminie UDT na konserwatora suwnic. Mamy nadzieję, że okażą się pomocne w trakcie utrwalania wiedzy przed egzaminem.


Osoby zainteresowane zdobyciem uprawnień konserwatora suwnic zapraszamy na nasze szkolenia dla konserwatorów suwnic  IS. Gwarantujemy doskonałe przygotowanie, doświadczoną kadrę szkoleniową, atrakcyjne ceny oraz kompleksową organizację egzaminu. Więcej na temat naszej oferty znajdziecie na stronie.

Zapraszamy!


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza