niedziela, 3 września 2017

Czy podest i zwyżka to to samo? - potoczne nazwy podestów


Czy podest i zwyżka to to samo? - potoczne nazwy podestów


Nasi instruktorzy często  pytani są o to, czy podest i zwyżka to to samo? Czym różni się podest od zwyżki? Odpowiedź jest prosta. Otóż zwyżka to potoczna nazwa podestu (pełna nazwa - podestu ruchomego przejezdnego).  Inne stosowane nazwy potoczne podestów ruchomych to: wzwyżki, podnośniki, czereśniarki, podnośniki koszowe, koszówki, czy jak podaje UDT - kosz.Czym jest podest ruchomy przejezdny oraz jakie rodzaje podestów możemy wyróżnić?Podest ruchomy przejezdny (zgodnie z normą PN-EN 280) to maszyna przejezdna przeznaczona do przemieszczania osób na stanowisko robocze, na którym wykonują pracę z platformy roboczej, przy założeniu, że osoby te wchodzą na platformę i schodzą z platformy w jej jednym określonym położeniu dostępu, a maszyna składa się co najmniej z platformy roboczej z elementami sterowniczymi, wysięgnika i podwozia. Należy zaznaczyć, że wszystkie podesty ruchome przejezdne (wszystkie zwyżki) podlegają dozorowi technicznemu. 

Wśród podestów ruchomych przejezdnych należy wyróżnić:

-  podesty wolnobieżne;

- podesty samojezdne montowane  na pojeździe;

- oraz podesty przewoźne.

Podesty te należą do kategorii UDT I P.


Więcej na temat potocznych nazw urządzeń transportu bliskiego przeczytacie na stronie Wózek Instruktor pod linkiem: Potoczne nazwy wózków widłowych, podestów,suwnic - charakterystyka uprawnień i kursów UDT z kategorii I WJO , I S, II S,I P, II P.

Znajdziecie tam całe zestawienie w postaci przejrzystej tabeli, która z pewnością pomoże Wam uporządkować wiedzę na temat nazewnictwa poszczególnych urządzeń.

Zapraszamy również na kursy na podesty ruchome kategoria IP z egzaminem UDT. Szkolenie na zwyżki organizujemy zarówno na terenie naszej hali szkoleniowej w Łodzi na ul. Brukowej 23, jak również na terenie firmy klienta. Kurs złożony jest z dwóch części - teoretycznej z interesującymi materiałami multimedialnymi oraz z części praktycznej, obejmującej nielimitowaną ilość godzin  nauki obsługi podestu w stałej cenie kursu. Wszystkie niezbędne informacje na temat szkolenia znajdziecie na naszej oficjalnej stronie internetowej w zakładce Szkolenia i kursy UDT - kurs na podesty I P. Zapraszamy. W razie wątpliwości zachęcamy do kontaktu z naszymi instruktorami - dane kontaktowe pod linkiem. 


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza