wtorek, 6 sierpnia 2019

Urządzenia zabezpieczające w suwnicach


Urządzenia zabezpieczające w suwnicachSuwnice to charakterystyczny rodzaj dźwignic wyposażonych w urządzenie chwytające podwieszone do wciągarki, wciągnika bądź też żurawia przemieszczających się po moście. Mogą być sterowane z poziomu roboczego, z kabiny lub zdalnie, mogą pracować w pomieszczeniach bądź też na wolnym powietrzu. W przypadku tych ostatnich - suwnice wyposażone są w urządzenia przeciwwiatorwe zabezpieczające je przed wiatrem, który może wywołać niepożadany ruch urządzenia. A w jakie jeszcze inne urządzenia zabezpieczające wyposażone są suwnice? O tym w dzisiejszym wpisie. 
Suwnice - urządzenia zabezpieczające


Dużo ważnych informacji na temat urządzeń zabezpieczających suwnic można znaleźć w książce "Konserwacja suwnic", Mieczysław Chimiak, KaBe, Krosno 2008. Zgodnie ze wspomnianym źródłem do podstawowych urządzeń zabezpieczających, w które wyposażone są suwnice, należy zaliczyć m.in.:

- łącznik zatrzymania STOP

- znajdujące się przy barierkach, klapach i drzwiach łączniki bezpieczeństwa,

 - wyłączniki krańcowe,

- ograniczniki udźwigu,

 - wiatromierze,

- ograniczniki przeciwdziałające zukosowaniu,

-czujniki zbliżeniowe. 


Jedną z bardziej rozbudowanych grup urządzeń zabezpieczających są wyłączniki krańcowe. Znajdziemy tutaj wyłączniki  zabezpieczające mechanizm podnoszenia (po najechaniu zblocza w górne krańcowe położenie musi zostać zachowana odległość 0,2m między zbloczem a wciągnikiem/ wciągarką), wyłączniki różnicowe zabezpieczające mechanizm podnoszenia oraz zamykania/ otwierania chwytaków, wyłączniki dźwignicowe zabezpieczające mechanizmy jazdy wózka i jazdy suwnicy (ich zadziałanie skutkuje ograniczeniem prędkości wózka lub suwnicy w momencie styku z odbojami  do 0,5 m/s) czy wyłączniki zespolone  - końcowe i krańcowe. 


Bardzo ważnym urządzeniem zabezpieczającym jest ogranicznik udźwigu. Powinien zadziałać on w momencie osiągnięcia przez podnoszony ładunek 90-100% udźwigu dopuszczalnego (sygnalizacja ostrzegawcza), a w przypadku przekroczenia przez ciężar ładunku udźwigu dopuszczalnego  ogranicznik udźwigu powinien wyłączyć ruch mechanizmu podnoszenia.  


Ważnymi zabezpieczeniami są również urządzenia przeciwdziałające zukosowaniu suwnicy. Jednym z nich jest zestaw rolek, które montuje się przy kołach jezdnych suwnicy. Napęd jazdy suwnicy wyposażony jest z kolei w uproszczone bądź pełne wały elektryczne, których zadaniem jest również zapobieganie zukosowaniu urządzenia.


W przypadku suwnic pracujących na wolnym powietrzu bardzo istotne jest wyposażenie urządzenia w wiatromierze. To urządzenie zabezpieczające, którego zadaniem jest włączenie sygnału dźwiękowego w momencie osiągnięcia takiej prędkości wiatru, przy której praca suwnicy jest niedozwolona. 


Szkolenia na suwnice z egzaminem UDTWszystkich zainteresowanych zdobyciem uprawnień do obsługi suwnic zapraszamy na profesjonalne szkolenia dla operatorów UDT. Do wyboru 2 warianty szkolenia:

- 1 wariant I S: suwnice sterowane z kabiny oraz wciągniki i wciągarki wg kategorii IW, jak również suwnice z kategorii IIS (1 egzamin UDT na obydwie kategorie IS i IIS),

- 2 wariant II S: suwnice hakowe ogólnego przeznaczenia sterowane z poziomu roboczego (w tym bezprzewodowo) oraz wciągniki i wciągarki według kategorii IIW.

Kurs zakończony jest egzaminem UDT.

Zapewniamy atrakcyjne ceny, dużą ilość praktyki oraz rzetelne przygotowanie do egzaminu.


Szczegóły pod linkiem:
Zapraszamy!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza