poniedziałek, 24 czerwca 2019

Awaryjne opuszczanie wózka widłowego specjalizowanego - ładunek unoszony wraz z operatoremAwaryjne opuszczanie wózka widłowego specjalizowanego - ładunek unoszony wraz z operatorem


Wózki specjalizowane z ładunkiem unoszonym wraz z operatorem cieszą się dużą popularnością w branży magazynowej i transportowej. Jedną z przyczyn jest możliwość wykorzystania tego typu wózków z wąskich korytarzach międzyregałowych, które z kolei charakterystyczne są dla wyższych magazynów zajmujących mniej powierzchni przy zachowaniu takich samych, a być może nawet większych zdolności magazynowych. Dla przedsiębiorców jest to korzystne rozwiązanie. Zastosowanie tego typu wózków pociąga jednak za sobą dodatkowe zagrożenia, zwłaszcza dla obsługujących je osób. Jednym z nich jest konieczność awaryjnego opuszczania wózka w sytuacji awaryjnego zatrzymania urządzenia  przy uniesionej kabinie. 


Awaryjne opuszczanie wózka

Podczas szkoleń z obsługi wózków specjalizowanych ładunek unoszony wraz z operatorem kursanci informowani są, że jednym z podstawowych obowiązków operatora w sytuacji awaryjnego zatrzymania wózka przy uniesionej kabinie jest awaryjne opuszczenie wózka. Procedura ta sprowadza się do opuszczenia przez operatora uniesionej kabiny i zejścia na dół z wykorzystaniem drabiny sznurowej lub linki ewakuacyjnej znajdujących się na wyposażeniu każdego wózka specjalizowanego. Dokładna procedura dla danego rodzaju wózka specjalizowanego opisana jest w instrukcji obsługi opracowanej przez producenta. Przed przystąpieniem do obsługi urządzenia operator ma obowiązek dokładnego zapoznania się z tą procedurą i stosowania się do niej. W praktyce może okazać się jednak, że awaryjne opuszczanie wózka wcale nie jest takie proste. Sami producenci coraz częściej zalecają więc, aby operatorzy przed przystąpieniem do pracy z urządzeniem odbyli stosowne szkolenie z obsługi urządzenia opuszczania awaryjnego. Dla zachowania bezpieczeństwa szczególną uwagę należy zwrócić również na stan technicznych urządzeń służących do opuszczania awaryjnego - podstawą są okresowe przeglądy udokumentowane wpisem w księdze rewizyjnej urządzenia. 


Kiedy operator bezpiecznie opuści kabinę i zejdzie na dół, może dokonać awaryjnego opuszczenia uniesionej kabiny. Służy do tego zawór awaryjnego opuszczania kabiny, znajdujący się zazwyczaj w tylnej części wózka. Dzięki niemu operator może opuścić zatrzymaną kabinę z bezpieczną prędkością opadania (w przypadku opadania kabiny i ładunku nie przekraczającą 0,6 m/s).Szkolenia na wózki specjalizowane ładunek unoszony wraz z operatorem IWJO

Zapraszamy na szkolenia z obsługi wózków specjalizowanych ładunek unoszony wraz z operatorem kategoria UDT I WJO - kategoria ta zawiera uprawnienia II WJO oraz III WJO. Szkolenie zakończone jest egzaminem UDT, a pozytywny wynik z egzaminu oznacza zdobycie uprawnień operatora wózków specjalizowanych ładunek unoszony wraz z operatorem ważnych na terenie całej Polski. Zapraszamy na szkolenia organizowane na terenie naszej hali szkoleniowej, jak również do skorzystania z opcji organizacji szkolenia na terenie firmy klienta. Nasi Instruktorzy przeprowadzają szkolenia na terenie całej Polski. Zapewniamy kompleksową organizację egzaminu, doskonałe przygotowanie teoretyczne oraz praktyczne, indywidualne podejście do klienta oraz atrakcyjne ceny.  Szczegóły oferty pod linkiem:


 A jeśli chcą Państwo zwiększyć bezpieczeństwo w swojej firmie i dodatkowo przeszkolić pracowników z awaryjnego opuszczania wózków specjalizowanych, zachęcamy do skontaktowania się z naszymi pracownikami w celu ustalenia szczegółów współpracy:


Zapraszamy!


1 komentarz:

  1. Zastanawiam się czy jeśli zamierzam prowadzić w niedługim czasie wlasny magazyn, powinienem zdecydować się na kupno takich urządzeń jak wózki mobilne? Czy one rzeczywiście są pomocne w pracy na magazynie? jesli tak to gdzie powinienem szukać takiego sprzętu?

    OdpowiedzUsuń