czwartek, 2 sierpnia 2018

Obowiązki pracodawcy w związku z wysokimi temperaturami w miejscu pracy


Wysokie temperatury a przepisy bhp

Od dłuższego czasu upały nie dają nam o sobie zapomnieć.  Pamiętajcie, że w związku z tak wysokimi temperaturami, pracodawcy mają wobec sowich pracowników dodatkowe obowiązki. Zgodnie z §112 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późniejszymi zmianami):

"Pracodawca jest obowiązany zapewnić wszystkim pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje, a pracownikom zatrudnionym stale lub okresowo w warunkach szczególnie uciążliwych zapewnić oprócz wody, inne napoje. Ilość, rodzaj i temperatura tych napojów powinny być dostosowane do warunków wykonywania pracy i potrzeb fizjologicznych pracowników."
Obowiązki pracodawcy w związku z wysokimi temperaturami w miejscu pracy

Z kolei Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz.U. 1996 nr 60 poz. 279) precyzuje, iż pracodawca powinien zapewnić pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych nieodpłatnie napoje w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników, odpowiednio zimne lub gorące w zależności od warunków wykonywania pracy.  Pracodawca powinien więc dostarczyć napoje pracownikom zatrudnionym na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C, a w przypadku gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego powyżej 25°C - napoje wzbogacone w sole mineralne i witaminy.

Napoje powinny być dostępne dla pracowników w ciągu całej zmiany roboczej.


Usługi bhp dla firm

Więcej ciekawych i ważnych informacji przekazujemy pracownikom na szkoleniach bhp, a pracodawcom w ramach usług bhp świadczonych dla firm. Przeprowadzamy szkolenia bhp okresowe i wstępne, udzielamy porad dotyczących przepisów bhp i UDT, sporządzamy oceny ryzyka zawodowego, sporządzamy  Instrukcję Bezpiecznego Wykonywania Robót oraz Plan Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia,  przeprowadzamy audyty BHP oraz sprawujemy ogólną opiekę BHP adresowaną do firm oraz na placach budowy. Działamy sprawnie i efektywnie. Nasi pracownicy to doświadczeni Inspektorzy BHP, operatorzy i konserwatorzy UDT, Instruktorzy szkoleń operatorów urządzeń technicznych.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty na naszej stronie internetowej pod linkiem.


2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń