niedziela, 20 września 2020

Kto może organizować szkolenia z obsługi UTB (urządzeń transportu bliskiego)?

 

Kto może organizować szkolenia z obsługi UTB (urządzeń transportu bliskiego)?

Kto może organizować szkolenia z obsługi wózków widłowych, suwnic, podestów czy żurawi?  To ważne pytanie zwłaszcza dla osób, które rozważają możliwość poszerzenia zakresu swoich kwalifikacji w ramach uprawnień do obsługi urządzeń transportu bliskiego. Wybór odpowiedniego ośrodka szkoleniowego organizującego szkolenia UDT to pierwszy krok na drodze do sukcesu i zdobycia potrzebnego świadectwa kwalifikacyjnego.Niektórzy mogą błędnie myśleć, że skoro egzamin z obsługi wózków widłowych, podestów czy innych urządzeń transportu bliskiego przeprowadzany jest przez Urząd Dozoru Technicznego, to UDT uczestniczy również w procesie powstawania ośrodków szkoleniowych przygotowujących do tych egzaminów. Jak możemy przeczytać na stronie UDT (https://www.udt.gov.pl/faq/faq-szkolenia#faqnoanchor)

„UDT nie uczestniczy i nie odpowiada za proces powstawania firm/ośrodków szkoleniowych oferujących szkolenia z zakresu wózków jezdniowych.”

Dotyczy to również szerszego zakresu – suwnic, podestów czy żurawii.

Co więcej (https://www.udt.gov.pl/faq/faq-szkolenia#faqnoanchor):

„UDT nie jest organem właściwym do wskazywania konkretnych ośrodków szkolenia zawodowego prowadzących szkolenia pozwalające uzyskać uprawnienia do obsługi urządzeń transportu bliskiego.”

Powstawanie firmy szkoleniowej zajmującej się szkoleniami z zakresu obsługi UTB jest więc procesem niezależnym od UDT. Czy oznacza to zatem, że szkolenia te nie muszą spełniać żadnych norm? Wprawdzie istnieje pewna dowolność w formie realizacji szkolenia, ale ośrodki szkoleniowe powinny spełniać kryteria wymagane dla uzgodnienia  z UDT programu szkolenia osób obsługujących urządzenia techniczne. Należy bowiem zaznaczyć, że zgodnie z  art. 37 pkt 14 ustawy o dozorze technicznym, Urząd Dozoru Technicznego uzgadnia programy szkolenia osób obsługujących i konserwujących urządzenia techniczne. Firma szkoleniowa powinna więc zadbać o to, by szkolenie realizowane było zgodnie z ustalonym z UDT programem szkolenia. Realizacja podstawy programowej powinna stanowić jeden z priorytetów szanującej się placówki szkoleniowej.

Szkolenia z obsługi UTB z egzaminem UDT

Jeśli zastanawiasz się nad poszerzeniem swoich kwalifikacji w kierunku uprawnień do obsługi urządzeń transportu bliskiego, zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleniową dostępną na stronie: https://awans-bhp.pl/szkolenia-udt/

Wszystkie nasze kursy realizują programy szkoleniowe uzgodnione i zatwierdzone przez UDT i zakończone są egzaminem, którego kompleksową organizacją zajmują się nasi pracownicy. Zapraszamy!

 

 

 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza