niedziela, 8 maja 2016

Wywiad z właścicielem firmy szkoleniowej Awans B.H.P. - cz. I

Wywiad z właścicielem firmy szkoleniowej Awans B.H.P. - cz. I

  
Dlaczego decydujemy się na nowe kursy? Jakie szkolenia warto wybierać? W jakich sektorach szukać pracy w Polsce? Czy ciężko w Polsce prowadzić własną firmę? Czy średni przedsiębiorca ma szansę na rozwój?
 
O zaletach i wadach prowadzenia własnego biznesu oraz o rozwoju zawodowym opowiada właściciel firmy szkoleniowej Awans B.H.P. Bartosz Gutowski.

Bartosz Gutowski - właściciel firmy Awans B.H.P., Instruktor, Starszy Inspektor BHP
  

Czym zajmuje się Pańska firma? 
Awans BHP to firma zajmująca się przede wszystkim szkoleniami z zakresu obsługi i konserwacji urządzeń transportu bliskiego, szkoleniami dla elektryków oraz szkoleniami wstępnymi i okresowymi BHP.  Świadczymy również szeroki zakres usług obejmujący pomiary odbiorcze i okresowe wszelakich urządzeń oraz budynków m.in. rezystancji izolacji, badanie stanu izolacji, pomiary rezystancji i impedancji pętli zwarcia, badanie wyłączników różnicowo prądowych, pomiary napięcia dotykowego, pomiary przewidywanego prądu zwarcia linii, pomiary mocy, prądów i napięć, poboru energii, pomiary ciągłości przewodów ochronnych i połączeń wyrównawczych,  pomiary rezystancji uziemienia, rezystywności gruntu, pomiary eksploatacyjne urządzeń piorunochronnych, ustalanie kolejności wirowania faz, badania narzędzi ręcznych o napędzie elektrycznym, pomiar napięcia dotykowego przy określonym prądzie zwarcia czy też badania skuteczności ochrony oraz szybkiego wyłączania. 
WÓZKI IWJO i IIWJO

Prowadzi Pan własną firmę szkoleniową już od roku. Czy ten pierwszy rok dla firmy jest tak trudny, jak powszechnie się uważa? Na jakich polach napotkał Pan największe trudności? 

Owszem, firma przetrwała pierwszy rok. Wiele aspektów działalności było dla nas zaskoczeniem. Począwszy od powołania do życia samej firmy, a co za tym idzie przeprawy w urzędach. Biurokracja z tym związana zaskakuje pewnie większość osób pracujących dotąd na etacie. Jednak nie ma tego złego… Potrzeba wiele cierpliwości i pokory podczas spędzania czasu w państwowych instytucjach.  
Co ważne, od pierwszego dnia pamiętać należy o stałych kosztach. W naszym przypadku wchodziły w grę składki ZUS (ubezpieczenia społeczne), US itd. A także wynajem hali szkoleniowej, zakup potrzebnego sprzętu i utrzymanie ruchu.  
Kwestia organizacji i podziału pracy przyszła nam stosunkowo bezboleśnie. Dzięki wyrozumiałości bliskich oraz wsparciu z zewnątrz mijały kolejne miesiące. Trzeba pamiętać iż działalność gospodarcza to pasmo porażek i sukcesów. Z biegiem czasu, na każdy problem znajdowaliśmy szybsze rozwiązanie, a sukcesy przynosiły coraz więcej satysfakcji.
 
Wracając do pytania o napotkanych trudnościach- śmiem twierdzić, iż bolączki wiążące się z początkowym etapem prowadzenia własnej działalności były błahe w porównaniu z tymi, które napotykamy obecnie oraz tymi, które dopiero nas zaskoczą.
 

Wymieni Pan kilka największych błędów, które popełnił Pan przy otwieraniu firmy? 
 

Według mnie nie do końca znaliśmy się na prowadzeniu działań marketingowych. Nie do końca, oznacza że wcale. Plan obejmował najbardziej prymitywne formy reklamy. Z perspektywy podjętych działań wiemy, że nie udałoby się osiągnąć obecnego stanu bez rad i pomocy osób mających o tym pojęcie. 

 
Czy Awans BHP korzysta z jakiś programów pomagających rozwinąć przedsiębiorcom własny biznes? 

Szkolenie w firmie Awans B.H.P. na wózki widłowe
Mimo poczynionych prób, m.in. w Łódzkiej Agencji Rozwoju Regionalnego, do tej pory nie udało się nam uzyskać wsparcia. Działająca już firma poddawana jest o wiele większym kontrolom. Organizacje „wspierające“ podchodzą bardziej restrykcyjnie do funkcjonujących działalności niż do nowo otwieranych. 

Firma Awans B.H.P .współpracuje z Urzędem Dozoru Technicznego. Z tego co się orientuję ta współpraca jest konieczna, gdyż większość szkoleń kończy się egzaminem państwowym UDT.  Jak taka współpraca wygląda i czy współpracują Państwo też z innymi jednostkami państwowymi? 

Współpraca z UDT układa się pomyślnie. Od samego początku uczestniczyliśmy w bezpłatnych szkoleniach dotyczących bezpiecznej eksploatacji UTB. Stanowiło to dla nas dopełnienie bazy informacji, które mogliśmy przekazywać kursantom. 

Czy na rynku szkoleń jest obecnie duża konkurencja? Czy jest zapotrzebowanie na szkolenia zawodowe?
Jak w każdej dziedzinie, tak i w usługach szkoleniowych panuje przepych. Firmy prześcigają się w zakresie wykonywanych usług. Wciąż panuje trend dokształcania. Uczestnicy szkoleń przychodzą do nas w większości z dwóch powodów. Jedni zamierzają poprawić swoje CV, wpisując ciekawe uprawnienia z zamysłem zmiany pracy. Inni zaś wykonują już pracę na tych urządzeniach, lecz pojawiła się potrzeba, aby zacząć to robić legalnie.  
Zatem co wyróżnia firmę Awans B.H.P. na rynku szkoleń w Łodzi, co czyni ją atrakcyjną wobec tak dużej konkurencji?  
Każdy z nas pracował na magazynie, był operatorem wielu urządzeń. Znamy specyfikę pracy na wielu stanowiskach. Rozumiemy klienta i jego potrzeby. Przekazujemy wiedzę w bardzo przystępny sposób. Koncentrujemy się na tym, by uczestnicy szkoleń wykonywali swoją pracę bezpiecznie, aby nie stanowili zagrożenia dla siebie oraz swoich współpracowników.
Kolejnym atutem jest elastyczność terminów. Jesteśmy w stanie dopasować się do klienta pod wieloma względami. Przede wszystkim chodzi o ustalanie godzin zajęć.
Co więcej, nasza firma pomaga indywidualnym klientom szukać pracy, jak również przygotować profesjonalne CV. Jeśli chodzi o większych klientów- mam na myśli firmy i przedsiębiorstwa-  swoje usługi świadczymy w zależności od życzenia klienta - zarówno na terenie naszej hali szkoleniowej, jak również na terenie danej firmy. Myślę, że to właśnie elastyczność oferty i otwarta postawa stanowi niepodważalny atut i wizytówkę firmy Awans B.H.P 
 
Szkolenia dla straży pożarnej przeprowadzone przez Awans B.H.P.
 
Czego kursanci mogą spodziewać się na szkoleniu w Pańskiej firmie? 
Nade wszystko stawiamy na zadowolenie klienta. Jedyne czego mogą się spodziewać, to rewelacyjnego przygotowania do egzaminu UDT i atrakcyjnych cen. Osoby, które wymagają więcej czasu na przećwiczenie obsługi urządzeń magazynowych, mogą skorzystać z oferty darmowych dodatkowych zajęć praktycznych. Wszystko po to, by spokojnie i bezstresowo podejść do egzaminu i zakończyć go z sukcesem.
Zajęcia praktyczne podczas kursu na wózki na hali firmy Awans B.H.P. w Łodzi
 

1 komentarz:

  1. Jak się przeszło przez to całe biurokratyczne i urzędowe sito, to teraz będzie już z górki! Trzymam kciuki, niejeden już kurs u Was zrobiłem :) powodzenia! A Właściciel widać, ze ma, że tak powiem "łeb na karku" :)

    OdpowiedzUsuń