niedziela, 1 maja 2016

Nowoczesne technologie w służbie BHP

Nowoczesne technologie w służbie BHP


W dzisiejszych czasach kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy, obok aspektów ekonomicznych, są decydującym czynnikiem stanowiącym o konkurencyjności danej firmy na rynku. Każdy przedsiębiorca , który przyjmuje do pracy powyżej 100 osób,  ma obowiązek zatrudnienia inspektora BHP.  Mniejsze firmy mogą skorzystać z usług świadczonych w tej dziedzinie przez specjalistów BHP. Inspektor BHP dba o wszystkie kwestie związane z bezpiecznym wykonywaniem pracy. Kontroluje również szkolenia BHP, które  każdy pracownik ma obowiązek odbyć-  na początku swojej kariery w danej firmie- szkolenie wstępne, następnie w określonych terminach szkolenia okresowe. Nowoczesne technologie przynoszą nowe rozwiązania również w tej dziedzinie.


 BHP a monitoring i zastosowanie nowoczesnych technologii i maszyn


Poprawa poziomu technicznego urządzeń i wprowadzenie monitoringu pozwala znacznie zmniejszyć wskaźnik wypadkowości. Tak jak chociażby w przypadku górnictwa, gdzie od 2010 roku liczba wypadków spada (IV Forum Polski Węgiel Krzysztof Matuszewski z WUG czytaj). Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych i maszyn (jak chociażby system sterowania z odległości) pozwala na bezpieczne wykonywanie prac do tej pory stanowiących zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia.


Elektroniczna obsługa szkoleń BHP


Każdy pracownik ma obowiązek odbycia  szkolenia BHP - na samym początku zatrudnienia jest to szkolenie wstępne, następnie w określonych odstępach czasu szkolenia okresowe.  Obecnie istnieje możliwość przeprowadzenia szkoleń BHP za pośrednictwem Internetu. Poruszane są w nich takie same zagadnienia jak na tradycyjnych szkoleniach- m.in. problematyka wypadków przy pracy, chorób zawodowych, obowiązki i prawa pracowników, pierwsza pomoc.  Co ważne, możemy znaleźć szkolenia BHP przygotowane specjalnie dla konkretnych grup zawodowych - dostosowane do specyfiki pracy  osób  zarządzających  czy też dla pracowników fizycznych.

Podstawową zaletą szkolenia internetowego jest znacznie dłuższy czas dostępu do materiałów szkoleniowych. Firmy prowadzące e-szkolenia BHP często udostępniają instruktaż szkoleniowy przez cały rok. To od osoby przechodzącej szkolenie zależy, kiedy i jak długo będzie zapoznawać się z otrzymanymi informacjami. Kursant może w domowych warunkach, bezstresowo, krok po kroku przyswajać sobie kolejne zagadnienia. Sam decyduje nad czym pochyli się nieco dłużej,  czemu poświęci więcej uwagi.  Elektroniczna obsługa szkoleń BHP to oszczędność czasu pracowników i zasobów finansowych firmy.  Rozwiązanie to umożliwia sprawne przeprowadzenie szkolenia dla większej ilości pracowników, bez konieczności zapewnienia transportu czy szali szkoleniowej.

To innowacyjne podejście pozwala odejść od tradycyjnego obrazu nużących szkoleń. Wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach, kiedy żyjemy w biegu i często musimy odkładać wiele spraw na później, to rozwiązanie idealne. Niektórzy wskazują jednak pewną podstawową wadę- brak bezpośredniego kontaktu z wykładowcą, niemożność dopytania się o wątpliwe kwestie i praktycznego przećwiczenia poruszonych tematów. W pewnych przypadkach jest to rzeczywiście trafny argument, aczkolwiek zapewne wielu z nas spotkało się ze szkoleniami prowadzonymi w sposób tradycyjny, podczas których w żaden sposób nie realizowano praktycznej strony tego tematu. Elektroniczna obsługa szkoleń z zakresu BHP jest więc dobrą  alternatywą, ale to pracodawca musi zadecydować, czy takie rozwiązanie będzie wartościowe dla danej firmy. 


Jeśli interesują Cię kwestie bezpieczeństwa w pracy, przypominamy o szerokiej ofercie szkoleń BHP oferowanych  przez Firmę Awans BHP. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.

1 komentarz:

  1. Monitoring, system sterowania z odległosci, czy inne technologiczne usprawnienia - tu jestem jak najbardziej za. O ile przy czesci teoretycznej szkolenia internet moze okazac sie bardzo pomocne (chocby skraca czas dojazdu na miejsce szkolenia itp), o tyle mam wrazenie, że jakie by to nie było szkolenie, to jednak jakas czesc praktyczna musi miec miejsce. Zawsze mozna wtedy dowiedziec sie czegos bezposredio od szkoleniowca, dopytac, sprawdzic na biezaco. Tu jednak ten kontakt jest wymagany.

    OdpowiedzUsuń