środa, 1 kwietnia 2015

Jak wygląda kurs na wózek jezdniowy - jak zostać operatorem wózka widłowego?

Jak zostać operatorem wózka widłowego? Wystarczy mieć skończone 18 lat oraz należy zrobić odpowiednie badania lekarskie i posiąść odpowiednią wiedzę teoretyczną i praktyczną. Nie trzeba mieć prawo jazdy na żadna kategorię prowadzenia pojazdów. Aby kierować wózkiem jezdniowym należy mieć ważną legitymację UDT. Jak ją zrobić? Trzeba zapisać się na egzamin państwowy w odpowiednim Urzędzie Dozoru Technicznego.Najlepiej zacząć od wyboru jednostki szkoleniowej i zapisu na kurs. Dobra jednostka szkoleniowa organizuje całość kursu razem z egzaminem UDT - wtedy kursant już nie musi sam się zapisywać, a egzamin jest organizowany na terenie firmy szkolącej.
W takiej jednostce szkoleniowej przyszły operator przez minimum 81 h, jeśli wybrał najszerszy rodzaj uprawnienia czyli I WJO, będzie przyswajał wiedzę o wózkach jezdniowych podnośnikowych w tym specjalizowanych. Zajęcia praktyczne to zaledwie 25h - często jednak firmy szkolące oferują nadprogramowe godziny - u nas także dodatkowo poćwiczysz jazdę na wózku widłowym.
Wiedza teoretyczna skupia się na następujących blokach:

- typy stosowania wózków jezdniowych
- budowa wózków widłowych - jezdniowych
- Czynności operatora rozpoczynające i kończące pracę wózka, umiejętne i bezpieczne użytkowanie wózka
- Ładunkoznastwo ( rodzaje ładunków, opakowania ładunków ( my dodatkowo oferujemy kurs ze standardu palet EUR zgodnie z normą UIC 435-2,-4 oraz kartami oceny palet ECR)
- bhp wózka widłowego  ( można poczytac o tym TUTAJ )
- wiadomości o UDT 

Do tego dochodzi szkolenie z bezpiecznej wymiany butli z gazem, które trwa minimum 8 h. 
Szkoły często też oferują kurs wymiany baterii w wózkach jezdniowych elektrycznych, gdyż do tej czynności także trzeba mieć odrębne uprawnienia co reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci : Dz. Ust. Nr 89 poz. 828 .

Po zdanym egzaminie UDT kursant dostaje legitymację, która uprawnia go bezterminowo do kierowania wózkami na terenie całego kraju.
Opisaliśmy najbardziej popularną drogę wyrobienia uprawnień na wózek jezdniowy, można oczywiście też kierować wózkiem na podstawie imiennego zaświadczenia wydanego przez pracodawcę, ale to daje nam ograniczone możliwości - można byc operatorem sztaplarki tylko i wyłącznie na terenie danego zakładu pracy. Kolejna opcja, bardziej skomplikowana i droższa to wyrobienie ksiażki operatora w Instytucie Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego. 


2 komentarze:

  1. A jakie uprawnienia trzeba posiadać by być wózkowym/ operatorem wózka widłowego na terenie Uni Europejskiej?

    OdpowiedzUsuń
  2. Można sprawdzić tutaj : http://operator-wozka-widlowego-podnosnikowego.blog.pl/2015/05/10/kurs-na-wozek-widlowy-z-uprawnieniami-udt-czy-bez-za-i-przeciw/

    OdpowiedzUsuń