sobota, 12 grudnia 2020

Odzież i obuwie robocze pracownika – obowiązki pracodawcy

 

Odzież i obuwie robocze pracownika – obowiązki pracodawcy

Polskie prawo w konkretnych przypadkach nakłada na pracodawcę obowiązek dostarczenia pracownikowi odzieży i obuwia roboczego. Kiedy występuje taki obowiązek? Jakie są zasady przydzielania odzieży i obuwia roboczego? Jaki jest okres ich użytkowania? O tym wszystkim dowiecie się z dzisiejszego wpisu.



Odzież i obuwie robocze – kiedy pracodawca ma obowiązek dostarczenia ich pracownikowi?

Zasady przydzielania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej reguluje dział dziesiąty Kodeksu Pracy „Bezpieczeństwo i higiena pracy”, rozdział IX „Środki ochrony indywidualnej oraz odzież i obuwie robocze”.

Zgodnie z Art. 2379. § 1„Pracodawca nie może dopuścić pracownika do pracy bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, przewidzianych do stosowania na danym stanowisku pracy.”

Co więcej:

„1. Pracodawca jest obowiązany dostarczyć pracownikowi nieodpłatnie odzież i obuwie robocze, spełniające wymagania określone w Polskich Normach:

1) jeżeli odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu,  

2) ze względu na wymagania technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.” [art. 2377kp]

Czy w takim razie pracownik nie może używać własnej odzieży i obuwia roboczego? Okazuje się, że w pewnych przypadkach może. Pracodawca powinien wówczas ustalić stanowiska, na których takie rozwiązanie będzie dopuszczalne. Oczywiście pracownik musi wyrazić na to zgodę, a stosowana przez niego odzież i obuwie robocze muszą spełniać wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracownik otrzymuje wówczas od pracodawcy ekwiwalent pieniężny w wysokości pokrywającej aktualne ceny odzieży i obuwia roboczego.

Należy jednak pamiętać, że pracodawca nie może pozwolić pracownikowi na stosowanie własnej odzieży i obuwia roboczego w przypadku stanowisk: „na których są wykonywane prace związane z bezpośrednią obsługą maszyn i innych urządzeń technicznych albo prace powodujące intensywne brudzenie lub skażenie odzieży i obuwia roboczego środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi albo materiałami biologicznie zakaźnymi.” (Art. 2377. § 3 kp).

Jaki jest okres użytkowania odzieży i obuwia roboczego?

Jakie są zasady przyznawania odzieży i obuwia roboczego?

 

Często zadawanym pytaniem jest pytanie dotyczące tego, co jaki czas przysługuje nowa odzież i obuwie robocze?  Zgodnie z kodeksem pracy to pracodawca ustala przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego. Powinny one zostać przedstawione w postaci tabel norm przydziału odzieży i obuwia roboczego obowiązujących w danym zakładzie pracy.

Pracodawca ma również obowiązek zapewnienia, aby przydzielone środki ochrony indywidualnej, odzież i obuwie robocze „posiadały właściwości ochronne i użytkowe”. To również na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia prania, konserwacji, naprawy, odpylania czy odkażania przekazanej odzieży i obuwia. Należy zaznaczyć, że pracodawca czynności te może powierzyć pracownikowi, „pod warunkiem wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu pieniężnego w wysokości kosztów poniesionych przez pracownika.” Nie może jednak zlecić tych czynności w przypadku, kiedy odzież i obuwie robocze uległy skażeniu środkami chemicznymi lub promieniotwórczymi czy  materiałami biologicznie zakaźnymi.

Na zakończenie warto przypomnieć, że na pracodawcy spoczywa obowiązek prowadzenia dla każdego pracownika karty ewidencyjnej przydziału odzieży i obuwia roboczego. Powinien on również przechowywać dokumentację potwierdzającą wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za użytkowanie własnej odzieży i obuwia roboczego oraz za ich pranie.

Usługi bhp dla firm

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą usług bhp dla firm. Oprócz szkoleń bhp oferujemy szereg dodatkowych usług wchodzących w skład kompleksowej opieki bhp dla firm i placów budowy. Szczegóły pod linkiem: https://awans-bhp.pl/szkolenia-bhp/uslugi-bhp-dla-firm/

Zapraszamy.

3 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiele zawodów wymaga stosowania odzieży ochronnej. Warto wybierać produkty najwyższej jakości, aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo.
    Nuka.pl

    OdpowiedzUsuń
  3. Od siebie moge wam polecić profesjonalną odzież robocza z https://pro-materials.pl/Trzewiki-ochronne-Solid-Gear-Sentry-Mid-S2P-SRC-p452 Ten sklep ma świetna ofertę. Warto się z nią zapoznać. Znajdziecie tam odzież, obuwie i dodatki.

    OdpowiedzUsuń