niedziela, 26 czerwca 2016

Konserwator urządzeń transportu bliskiego - zawód z przyszłością


Konserwator urządzeń transportu bliskiego - zawód z przyszłością

Konserwator urządzeń transportu bliskiego to specjalista nadzorujący urządzenia podlegające pod Urząd Dozoru Technicznego w fabrykach, zakładach produkcyjnych, magazynach i innych miejscach pracy, w których używane są wskazane sprzęty. To on odpowiada za ich stan techniczny i ewentualne naprawy. Aby zostać konserwatorem chociażby wózków widłowych I WJO, podestów I P czy żurawi przeładunkowych II Ż należy skończyć z pozytywnym wynikiem państwowy egzamin UDT, którego cena obecnie wynosi 152 zł. Uprzednio warto oczywiście zapisać się na odpowiedni kurs, dzięki któremu rzetelnie przygotujemy się do przyszłej pracy w charakterze konserwatora i przysłowiowo nie stracimy głowy, kiedy staniemy przed komisją egzaminacyjną. Zacznijmy jednak od początku...


kursy konserwatorów UTB, Łódź, Awans B.H.P.

Dlaczego warto zostać konserwatorem UTB?


Jak wspomnieliśmy powyżej, konserwator UTB ma bardzo szerokie pole manewru, jeśli chodzi o kwestię poszukiwania pracy. Znajdzie ją wszędzie tam, gdzie stosowane są urządzenia transportu bliskiego podlegające pod UDT.  
Na stronie UDT możemy znaleźć następująca informację:
"Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego pod dozór techniczny podlegają m.in. następujące urządzenia z grupy urządzeń transportu bliskiego:
 • Urządzenie do przemieszczania osób niepełnosprawnych
 • Dźwig towarowy mały; dźwig towarowy bez prawa wstępu osób do kabiny
 • Dźwig budowlany
 • Podest ruchomy przejezdny
 • Suwnice, wciągniki, wciągarki, żuraw stacjonarny
 • Dźwignica linotorowa
 • Dźwignik o ruchu prostoliniowym, stacjonarny
 • Żuraw samojezdny
 • Dźwignik o ruchu nieprostoliniowym
 • Podest ruchomy wiszący, podest ruchomy masztowy
 • Wyciąg towarowy
 • Przenośnik w wesołym miasteczku (karuzela)
 • Wózek jezdniowy podnośnikowy
 • Układnica magazynowa
 • Żuraw wieżowy, żuraw szybkomontujący
 • Podest ruchomy załadowczy na pojeździe
 • Schody ruchome, chodniki ruchome
 • Dźwig osobowy
 • Żuraw przenośny
 • Dźwignik o ruchu prostoliniowym przenośny"

Przed przystąpieniem do eksploatacji danego urządzenia, wszystkie te maszyny muszą być uprzednio zarejestrowane w UDT i przejść tzw. badanie odbiorcze wykonywane przez Inspektora UDT. Następnie poszczególne UTB muszą przechodzić w określonych terminach badania okresowe i doraźne eksploatacyjne. Co ważne, podczas wszystkich tych badań obecny musi być również konserwator danego urządzenia. Ponownie odniesiemy się do strony UDT , na której możemy przeczytać:

"W przypadku badań urządzeń transportu bliskiego, obecność konserwatora przy badaniu wymagana jest przepisami prawa. Zgodnie z § 20 pkt. 4 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 października 2003 r. (Dz. U. Nr 193, poz.1890) w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego, „Badanie UTB przeprowadzane u eksploatującego powinno być wykonywane w obecności eksploatującego oraz konserwującego i obsługującego UTB."
Nie ma wątpliwości, że zapotrzebowanie na rynku pracy na usługi konserwatorów UTB utrzyma się na wysokim poziomie. W każdym zakładzie produkcyjnym, na halach i magazynach taka osoba jest wręcz niezbędna. Choć uzyskanie odpowiednich kwalifikacji wiąże się z nieco większym nakładem pracy niż w przypadku operatora tych sprzętów, to warto jednak zainwestować  w swój rozwój i otworzyć sobie nowe możliwości zawodowe i finansowe.


kursy dla konserwatorów wózków widłowych, podestów i żurawi, Awans B.H.P.

Jakie warunki muszę spełnić, aby zapisać się na kurs dla konserwatorów UTB?


 Aby zapisać się na kurs, musisz mieć:
 • ukończone 18 lat;
 • stan zdrowia umożliwiający wykonywanie pracy;
 • jedno z poniższych:

-  świadectwo robotnika wykwalifikowanego w zawodzie odpowiadającym pracy przy urządzeniach technicznych oraz rok pracy przy konserwacji lub naprawach tych urządzeń;
-  świadectwo czeladnicze z zakresu elektromechaniki maszyn oraz rok pracy przy naprawach tych maszyn;
-  świadectwo ukończenia zasadniczej szkoły zawodowej lub równorzędnej oraz rok pracy zawodowej przy konserwacji lub naprawach urządzeń technicznych;
-  tytuł kwalifikacyjny mistrza w zawodzie odpowiadającym pracy przy urządzeniach technicznych oraz 6 miesięcy pracy przy konserwacji lub naprawach tych urządzeń;
-  świadectwo ukończenia średniej szkoły zawodowej bądź co najmniej 3 lata nauki w odpowiedniej szkole wyższej i 6 miesięcy pracy zawodowej przy konserwacji lub naprawach urządzeń technicznych.
 
Jeśli nie spełniasz żadnego z 5 ostatnich warunków, nie przekreśla to ostatecznie Twoich szans na uzyskanie uprawnień konserwatorskich. Koniecznie skontaktuj się z naszą firmą szkoleniową - Awnas B.H.P. -  pomożemy  znaleźć Ci właściwe rozwiązanie.
Jako ciekawostkę dodamy, że niektóre oddziały UDT od kandydatów na konserwatorów wymagają dodatkowo uprawnień SEP.  Jeśli nie posiadasz uprawnień sepowskich, możesz skorzystać z naszej oferty szkoleniowej- przeprowadzamy również kursy elektryczne.


Jaką firmę szkoleniową wybrać, aby po zdanym egzaminie być dobrze przygotowanym do zawodu konserwatora UTB?


Konserwator wykonuje odpowiedzialną pracę i musi być do niej odpowiednio i rzetelnie przygotowany. To również na jego barkach spoczywa po części odpowiedzialność za bezpieczeństwo i higienę pracy wielu osób. Dzięki jego odpowiedniej reakcji i działaniom prewencyjnym można uniknąć wielu niepotrzebnych niebezpiecznych wydarzeń. Dobry konserwator musi wykazać się obowiązkowością, skrupulatnością, zdrowym rozsądkiem i dalekowzrocznością. A przede wszystkim merytoryczną wiedzą i przygotowaniem. Swojego fachu musi uczyć się więc od najlepszych. I właśnie na te aspekty musi zwrócić uwagę kandydat na konserwatora już na etapie wybierania firmy szkoleniowej przeprowadzającej kursy dla konserwatorów.

Dobra firma to również taka, która, oprócz zapewnienia doskonałej kadry szkoleniowej, na swoje barki  weźmie również całą organizację egzaminu UDT - od ustalenia dogodnego terminu, po wypełnienie wniosków, dokonanie opłat, aż w końcu odbiór uzyskanych uprawnień. Kursant może spokojnie skupić się na tym, co najważniejsze- nauce i utrwalaniu zdobytej wiedzy.


kurs dla konserwatorów urządzen podlegających pod UDT

Awans B.H.P. i szkolenia konserwatorów wózków widłowych I WJO, podestów I P i żurawi przeładunkowych II Ż


Nasza firma szkoleniowa Awans B.H.P., wychodząc naprzeciw rosnącemu zapotrzebowaniu i oczekiwaniom przyszłych kursantów, przygotowała w swojej ofercie szkolenia na konserwatorów urządzeń podlegających pod Urząd Dozoru Technicznego. Jeśli chcesz zostać:
 • konserwatorem wózków widłowych I WJO;
 • konserwatorem podestów I P;
 • konserwatorem żurawi przeładunkowych II Ż

skontaktuj się z nami. Zapraszamy na naszą stronę internetową, na której znajdziecie wszelkie niezbędne szczegóły, w tym program szkolenia i cenne wskazówki.

Kurs konserwacji M i E organizowany przez Awans B.H.P. to przygotowanie mechaniczne i elektryczne na najwyższym poziomie, bo przeprowadzane przez operatorów, konserwatorów, mechaników i elektryków, którzy z chęcią dzielą się nie tylko swoją obszerną wiedzą, ale również bogatym doświadczeniem zawodowym. Zapraszamy już dziś!

Skontaktuj się z nami 

1 komentarz:

 1. chetnie podjałbym wyzwanie ale nie wiem czy dam rade:) u mnie w pracy konserwator ma raczej lajtowo

  OdpowiedzUsuń