sobota, 26 czerwca 2021

Najczęściej występujące zagrożenia dla suwnic

 

Najczęściej występujące  zagrożenia dla suwnic

 Suwnice to urządzenia transportu bliskiego podlegające dozorowi technicznemu. Pomimo wszelkich starań minimalizacji zagrożeń związanych z eksploatacją  tych urządzeń, w codziennej pracy może dojść do sytuacji zagrażających bezpieczeństwu i życiu ludzkiemu. Na stronie UDT (https://www.udt.gov.pl/minimalne-wymagania-dla-urzadzen-transportu-bliskiego)   możemy znaleźć listę najczęściej identyfikowanych zagrożeń dla wszystkich urządzeń transportu bliskiego. Dziś skupimy się na suwnicach.



Najczęściej identyfikowane zagrożenia dla suwnic z napędem mechanicznym

Opracowana przez UDT  lista najczęściej identyfikowanych zagrożeń dla suwnic   powstała w oparciu o analizę rozdziału 3 rozporządzenia Ministra Gospodarki  z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy.

Lista najczęstszych zagrożeń bądź sytuacji zagrażających związanych z eksploatacją suwnic jest dość długa - wszystkie wymienione punkty znajdziecie pod linkiem https://www.udt.gov.pl/minimalne-wymagania-dla-urzadzen-transportu-bliskiego/suwnice-z-napedem-mechanicznym . My przytoczymy tylko niektóre z nich.

Jednym z potencjalnych zagrożeń związanych z użytkowaniem suwnicy jest możliwość niezamieżonego zadziałania na element sterowniczy, a w przypadku cięgników elektryczno-ręcznych „możliwość sterowania różnymi mechanizmami suwnicy z dwóch miejsc”.

Źródłem zagrożenia może być również brak automatycznego sygnału dźwiękowego. Ze względów bezpieczeństwa taki sygnał dźwiękowy powinien trwać przez cały czas pracy danej suwnicy bądź też w momencie rozpoczęcia ruchu. Wyposażenie suwnicy w taki rodzaj zabezpieczenia jest szczególnie ważne w przypadku suwnic pracujących w miejscach o dużym zapyleniu – wówczas operator może mieć problemy z obserwacją transportowanego ładunku.

Kolejnym źródłem zagrożenia, zgodnie z paragrafem 13.2 wspomnianego rozporządzenia, jest brak "na stanowisku pracy, elementu sterowniczego przeznaczonego do zatrzymania całej maszyny lub niektórych jej części".

Kolejna potencjalnie niebezpieczna sytuacja dotyczy braku prawidłowego oświetlenia miejsca pracy urządzenia oraz miejsca pracy podczas wykonywania czynności konserwacyjnych. Niebezpieczeństwo może pojawić się również w przypadku braku bezpiecznego dostępu do urządzenia w celu przeprowadzenia czynności konserwacyjnych czy remontowych.

W przypadku suwnic, które nie posiadają hamulców automatycznych w mechanizmie jazdy, należy zasygnalizować kolejne potencjalne zagrożenie „związane z występującą długą drogą hamowania nawet po naciśnięciu wyłącznika awaryjnego STOP.”

Do niebezpiecznych sytuacji może również doprowadzić brak wyraźnego opisu udźwigu bądź diagramu udźwigu w przypadku suwnicy z chwytnikiem elektromagnetycznym oraz z chwytnikiem elektromagnetycznym o zmiennych parametrach.

Pamiętać należy również o wyposażeniu kabiny operatora suwnicy w sprzęt gaśniczy odpowiedni dla danej konstrukcji kabiny. Brak odpowiedniego sprzętu stanowi bowiem kolejne źródło zagrożeń.

Szkolenia operatorów i konserwatorów suwnic z egzaminem UDT

Wszystkich, którzy chcą zdobyć uprawnienia operatora lub konserwatora suwnic zapraszamy na profesjonalne szkolenia z obsługi bądź  konserwacji tych urządzeń transportu bliskiego. Wszystkie szkolenia zakończone są egzaminem UDT. Zajęcia prowadzą doświadczenia wykładowcy i instruktorzy. Szczegóły dotyczące szkoleń operatorów suwnic znajdują się pod linkiem:

https://awans-bhp.pl/szkolenia-udt/kurs-na-suwnice-i-s-ii-s/

zaś konserwatorów suwnic na stronie:

https://awans-bhp.pl/szkolenie-dla-konserwatora-suwnic-i-s/

Zapraszamy!

 

2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy i interesujący temat, na pewno warto go poruszać.

    Zapraszam także do mnie: https://iwobike.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Najczęściej występujące zagrożenia dla suwnic to uszkodzenia mechaniczne, zwłaszcza w wyniku nadmiernego obciążenia lub zużycia części, oraz nieprawidłowe użytkowanie, które może prowadzić do wypadków i uszkodzeń. Dlatego regularna konserwacja oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa są kluczowe dla zapewnienia bezpiecznej pracy suwnic i minimalizacji ryzyka wypadków.

    wynajem motorówki Szczecin

    OdpowiedzUsuń