Praca przy przeładunkach portowych - kwalifikacje i obowiązki pracowników
Prace związane z przeładunkami portowymi i obsługą przeładunkowych urządzeń portowych, jak również magazynów i placów składowych uregulowane zostały m.in. Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 6 lipca 1993 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w portach morskich i śródlądowych. Bazując na tym dokumencie omówimy dziś podstawowe obowiązki pracowników zajmujących się pracami przeładunkowymi w portach.
Jakie urządzenia
przeładunkowe stosuje się do przeładunków portowych?
Wśród urządzeń służących do przeładunków portowych znajdziemy m.in. urządzenia dźwignicowe, urządzenia przeładunkowo-składowe takie jak taśmowe, zwałowarko-ładowarki, wywrotnice wagonowe, pomocniczy sprzęt przeładunkowy (czyli taki, który nie jest stałym elementem urządzeń dźwignicowych, np. zawiesia, chwytnie kontenerowe, pasy i siatki ładunkowe, belki nośne, palety) czy pomocniczy sprzęt magazynowo-placowy (jak łomy, haki ręczne, płyty, mostki ładunkowe, przekładki paletowe, stojaki itd.). [§ 3 rozporządzenia].
Podstawowe
kwalifikacje i obowiązki pracowników zajmujących się przeładunkiem portowym
Podstawowe kwalifikacje i obowiązki pracowników zajmujących się przeładunkiem portowym zostały omówione w paragrafach 4-9 rozporządzenia. Zgodnie z tym dokumentem pracownik, który pracuje przy przeładunkach portowych, obsłudze przeładunkowych urządzeń technicznych czy obsłudze magazynów i placów składowych musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, a wszelkie uprawnienia muszą być potwierdzone stosownym zaświadczeniem. Pracownik musi mieć ukończone 18 lat, posiadać opinię o braku przeciwskazań lekarskich do pracy na tym stanowisku oraz posiadać wiedzę z zakresu bhp.
Zgodnie z § 7 rozporządzenia brygadzista przeładunkowy musi spełniać dodatkowe wymogi – musi posiadać co najmniej dwuletnią praktykę przy przeładunkach portowych. Pracownik na tym stanowisku musi również odbyć szkolenie z zakresu procesów przeładunkowych oraz przepisów bhp (ogólnych i szczegółowych obowiązujących przy tego typu pracy).
Brygadzista przeładunkowy organizuje i kieruje przebiegiem prac przeładunkowych i składowych. Jeden brygadzista może nadzorować pracę kilku przeładunkowych zespołów roboczych przy przeładunku w relacjach pozaburtowych lub pracach manipulacyjnych pod warunkiem, że liczba zatrudnionych w tych zespołach nie przekracza 19 osób. Jednak w przypadku prac o dużym stopniu zagrożenia bezpieczeństwa pracy brygadzista przeładunkowy może kierować tylko jednym przeładunkowym zespołem roboczym, o czym powinien zadecydować bezpośredni przełożony brygadzisty przeładunkowego.
Dźwignicowi i operatorzy przeładunkowych urządzeń portowych
Zgodnie z omawianym rozporządzeniem „dźwignicowi i operatorzy urządzeń przeładunkowych podlegających organom dozoru technicznego powinni posiadać uprawnienia do pracy na wyżej wymienionych urządzeniach, wydane przez te organy, natomiast operatorzy urządzeń przeładunkowych będących pod nadzorem - odpowiednie pozwolenia wydane przez jednostki, w których są zatrudnieni”[ §9.]. Pracownicy obsługujący przyciągarki, przepychacze wagonowe, kierownicy ciągników dokonujący przetaczania wagonów, jak również manewrowi powinni być przeszkoleni i poddani egzaminom sprawdzającym w zakresie przepisów dotyczących manewrowania, obowiązujących w przedsiębiorstwie Polskie Koleje Państwowe. [ § 9]
Szkolenia z
obsługi urządzeń magazynowych i przeładunkowych
Osoby zainteresowane zdobyciem uprawnień do obsługi urządzeń transportu bliskiego wykorzystywanych do prac przeładunkowych w magazynach i na placach składowych zapraszamy do skorzystania z naszej oferty szkoleniowej. Szkolimy przyszłych operatorów wózków widłowych, ładowarek teleskopowych, suwnic, wciągników, podestów czy żurawi. Zapewniamy kompleksową organizację egzaminu UDT, dzięki któremu można zdobyć uprawnienia ważne na terenie całego kraju. Szczegóły pod linkiem Szkolenia UDT – Awans BHP Kursy Szkolenia Uprawnienia UDT (awans-bhp.pl) Zapraszamy!
Póki co ja w takiej branży nie pracuję, ale chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć jak istotnym jest przestrzeganie zasad bhp oraz noszenie odzieży ochronnej. Sama nawet niedawno w https://znaki-bhp.pl/ochrona-rak/rekawice-metalowe-antyprzepieciowe zamówiłam świetne rękawice metalowe przeciwprzepięciowe.
OdpowiedzUsuńDodam, że sklep internetowy Techem to świetne miejsce na zakupy wszelkiego rodzaju instrukcji bezpieczeństwa, tablic informacyjnychczy tablice budowlane . Mają ogromny wybór artykułów z zakresu oznakowania.
Usuń