Jak wygląda egzamin na operatora wózków widłowych w świetle obowiązujących przepisów?
Osoby, które stają przed zadaniem zdobycia uprawnień operatora wózków widłowych, niejednokrotnie zadają nam pytanie jak wygląda egzamin UDT. Odpowiedź przynosi nam Rozporządzenie Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 r. w sprawie sposobu i trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych oraz sposobu i trybu przedłużania okresu ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych (Dz.U. 2019 poz. 1008). Rozporządzenie to określa m.in. sposób i tryb sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych.
Przebieg egzaminu UDT na wózki widłowe i inne UTB
Na wstępie należy podkreslić, że egzamin przeprowadza się na pisemny wniosek osoby zainteresowanej. Wniosek ten może być złożony w postaci papierowej bądź elektronicznej.
Zgodnie z roporządzeniem komisja egzaminacyjna musi składać się z co najmniej dwóch osób.
Egzamin podzielony jest na dwie części – teoretyczną oraz praktyczną. Część teoretyczna egzaminu odbywa się w formie pisemnej w postaci papierowej lub elektronicznej. Podczas część praktycznej członkowie komisji sprawdzają umiejętności kandydata w zakresie obsługi wózków widłowych danego rodzaju.
Po przeprowadzeniu egzaminu komisja egzaminacyjna sporządza protokół z przebiegu egzaminu, a osoba egzaminowana zostaje powiadomiona o uzyskanym wyniku bezpośrednio po egzaminie.
Pozytywny wynik oznacza oczywiście uzyskanie zaświadczenia kwalifikacyjnego. Negatywny wynik wiąże się z koniecznością złożenia nowego wniosku i przystąpienia drugi raz do egzaminu.
Należy pamiętać, że uprawnienia do obsługi wózków widłowych wydawane są na czas określony. Zgodnie z załącznikiem nr 3 do omawianego Rozporządzenia (Tabela nr 1. Urządzenia techniczne, przy obsłudze których wymagane jest posiadanie kwalifikacji potwierdzonych zaświadczeniem kwalifikacyjnym, oraz okresy ważności zaświadczeń kwalifikacyjnych) w przypadku:
- wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia z wysięgnikiem oraz wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem okres ważności uprawnień wynosi 5 lat, zaś w przypadku:
- wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia z wyłączeniem wózków z wysięgnikiem oraz wózków z osobą obsługującą podnoszoną wraz z ładunkiem – okres ważności uprawnień wynosi 10 lat.
Szkolenia z obsługi wózków widłowych
Zapraszamy na profesjonalne szkolenia na operatorów wózków widłowych z egzaminem UDT. Zapewniamy kompleksową organizację egzaminu – od pośrednictwa w składaniu wniosków i uiszczeniu opłat, po odbiór legitymacji UDT. Szczegóły pod linkiem: https://awans-bhp.pl/szkolenia-udt/kursy-na-wozki-widlowe-jednodniowe-podnosnikowe/
Zapraszamy!
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz