poniedziałek, 10 grudnia 2018

Zmiany w Kodeksie pracy styczeń 2019 r. - zmiany w zakresie przepisów bhpZmiany w Kodeksie pracy  styczeń 2019 r. - zmiany w zakresie przepisów bhp

Od 1 stycznia 2019 r. zacznie obowiązywać Ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. Artykuł 2. ustawy dotyczy zmian w Kodeksie pracy, a dokładniej zmian w zakresie przeprowadzania szkoleń bhp oraz działalności służby BHP. Jakie to zmiany? Wyjaśniamy poniżej.Zniesienie obowiązkowych szkoleń okresowych bhp dla części pracowników

Zgodnie z art.2 pkt. 1 ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym pracodawca nie będzie miał obowiązku przeprowadzania szkoleń okresowych w przypadku pracowników na stanowiskach administracyjno-biurowych, pod warunkiem, że pracodawca zostanie zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka, w rozumieniu przepisów o ubezpieczaniu społecznym. Zmiana ta ma na celu zminimalizowanie kosztów ponoszonych w tym zakresie przez pracodawcę.

Zmiany w zakresie działania służby BHP w zakładzie pracy

Ustawa wprowadza również zmianę w zakresie funkcjonowania służby BHP. W przypadku pracodawcy zakwalifikowanego do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka, zostaje podniesiona liczba pracowników, której przekroczenie wiąże się z koniecznością zatrudnienia specjalisty BHP. Do końca tego roku wynosiła ona 20 pracowników, od stycznia 2019 r. liczba ta zostaje podniesiona do 50 pracowników. Oznacza to, że w przypadku zatrudniania maksymalnie 50 pracowników, pracodawca sam będzie mógł pełnić zadania służby BHP, bez konieczności zatrudniania dodatkowych specjalistów.

Usługi BHP dla firm

Wszystkich pracodawców zachęcamy również do zapoznania się z naszą ofertą usług bhp dla firm, dostępną na stronie internetowej pod linkiem - https://awans-bhp.pl/uslugi-bhp/ . Dzięki naszym specjalistom - doświadczonym inspektorom BHP zawsze będziecie na bieżąco z wszelkimi zmianami w przepisach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Nasza oferta dla firm obejmuje szereg usług - w tym m.in. szkolenia bhp wstępne i okresowe, audyty bhp, sporządzanie  IBWR, BIOZ, oceny ryzyka, czy kursy pierwszej pomocy.  Dojeżdżamy do klientów na terenie całej Polski.  Gwarantujemy terminowość, efektywność i jak najwyższy poziom świadczonych usług. Zapraszamy.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza