Wózki widłowe a ryzyko wywrócenia się urządzenia
Praca na wózku widłowym wiąże się z ryzykiem utraty stateczności maszyny, co może skutkować wywróceniem się wózka. Ryzyko wystąpienia takiej sytuacji może wystąpić zarówno w trakcie jazdy, jak i podczas podnoszenia czy przewożenia ładunku. Na stateczność wózka widłowego wpływ mają m.in. waga wózka widłowego, moc silnika, rozłożenie ładunku czy zawieszenie osi czy resorów. Szczegółowe informacje dotyczące stateczności wózka widłowego znjadziecie w jednym z naszych wpisów:
„Kiedy wózek widłowy może się przewrócić? czyli o (nie) stateczności wózka”
(https://awans-bhp-lodz.blogspot.com/2016/09/kiedy-wozek-widowy-moze-sie-przewrocic.html)
Wyposażenie wózka widłowego a ryzyko wywrócenia się
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy podkreśla znaczenie odpowiedniego wyposażenia danego wózka widłowego w kontekście możliwości przeciwdziałania wywróceniu się wózka bądź zminimalizowania negatywnych skutków takiego wypadku. Zgodnie z § 22. zawartym w trzecim rozdziale rozporządzenia („Minimalne wymagania dotyczące maszyn”):
„§ 22. Wózki podnośnikowe, na których znajdują się pracownicy, przystosowuje się bądź wyposaża w taki sposób, aby ograniczyć ryzyko związane z wywróceniem się tych wózków, w szczególności poprzez:
1) zainstalowanie obudowy (kabiny) dla kierującego lub
2) konstrukcję zapobiegającą wywróceniu się, lub
3) konstrukcję zapewniającą dostateczną wolną przestrzeń między podłożem i określonymi częściami wózka widłowego dla przewożonych pracowników, na wypadek wywrócenia się, lub
4) konstrukcję zabezpieczającą pracownika znajdującego się na miejscu kierowcy, aby nie został przygnieciony przez części wywracającego się wózka podnośnikowego.”
Oczywiście na stateczność wózka widłowego wpływa szereg czynników, m.in. stan dróg przejazdowych, podłoża, przestrzeganie ogólnych zasad bhp. Może okazać się również, że zawiodą umiejętności operatora. Wówczas kluczowe w łagodzeniu skutków wypadku może okazać się wyposażenie wózka widłowego i przystosowanie jego konstrukcji do minimalizacji ryzyka związanego z wywróceniem się wózka.
Szkolenia na wózki widłowe z egzaminem UDT
Zapraszamy na profesjonalne szkolenia z obsługi wózków widłowych zakończone egzaminem UDT. Zapewanimy doświadczoną kadrę szkoleniową, realizację programu uzgodnionego z UDT, oraz kompleksową organizację egzaminu. Szczegóły pod linkiem:
https://awans-bhp.pl/szkolenia-udt/
Jednocześnie przypominamy, że ze względu na panującą epidemię koronawirusa wprowadziliśmy dodatkowe zasady bezpieczeństwa, dzięki którym możliwe jest przeprowadzenie szkoleń i egzaminów UDT.
Firma MovinCar https://movincar.pl/ to specjalista w sprzedaży i wynajmie wózków widłowych, przeznaczonych do transportu wewnętrznego w przedsiębiorstwach. W ramach usługi, firma oferuje szeroki wybór modeli wózków, które spełniają najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Dzięki doświadczonym i wyszkolonym sprzedawcom, Klienci firmy MovinCar mają pewność, że sprzęt zostanie dobrany w sposób optymalny dla ich potrzeb, co pozwoli zoptymalizować procesy transportu wewnętrznego w firmie. MovinCar to partner, któremu można zaufać i który dba o sukces swoich klientów.
OdpowiedzUsuńWarto zapoznać się ze szczegółami na stronie www
Wózek paletowy elektryczny jest wysoce funkcjonalnym narzędziem do manipulacji paletami w magazynach. Używany głównie do przewozu towarów na krótkie odległości, oferuje większą moc i precyzję niż wersje ręczne.
OdpowiedzUsuń