niedziela, 9 grudnia 2018

Piła łańcuchowa - zasady przechowywania i transportu/ zasady bhp


Piła łańcuchowa - zasady przechowywania i transportu/ zasady bhp


Piły łańcuchowe należy zaliczyć do urządzeń stwarzających dość duże zagrożenie zarówno dla samego operatora, jak i osób, które znajdują się w pobliżu miejsca pracy tego urządzenia. Przystępując do eksploatacji piły łańcuchowej szczególnie ważne jest więc przestrzeganie zasad bhp. Ich znajomość i zastosowanie w praktyce może w znacznym stopniu ograniczyć ryzyko wypadku. W dzisiejszym wpisie poruszymy zagadnienie transportu i prawidłowego  przechowywania piły. 


Transport i przechowywanie piły - podstawowe zasady

Na początku warto przypomnieć jedną z podstawowych zasad dotyczącą użytkowania wszelkiego rodzaju urządzeń i maszyn. Przed przystąpieniem do pracy piłą należy uprzednio zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do urządzenia przez jej producenta. Stosowanie się do zaleceń zawartych w instrukcji jest podstawą bezpiecznej pracy.

Pamiętajmy, że w sytuacji konieczności transportu piły w trakcie pracy, należy uprzednio wyłączyć  jej silnik. Piłę trzymamy za uchwyt przedni, prowadnicę kierujemy do tyłu. Przy transportowaniu pilarki na dalsze odległości, należy nałożyć osłonę prowadnicy.

Po zakończeniu pracy należy zadbać o odpowiednią konserwację piły. Czyścimy i w razie potrzeby wymieniamy filtry powietrza i paliwa. Czyścimy rowek prowadzący prowadnicy, opiłowujemy jej brzegi. Należy również wyczyścić obudowę wentylatora, użebrowania silnika,  hamulec łańcucha, sprawdzić urządzenia rozruchowe (linkę i sprężynę powrotną).

Jeżeli przewidujemy dłuższy okres przechowywania piły, pamiętajmy o tym, aby całkowicie opróżnić zbiornik paliwa i oleju.

Podstawowe zasady bezpiecznej pracy piłą spalinową - kurs obsługi piły spalinowej

Wszystkich, którzy w swojej pracy posługują się piłą spalinową oraz tych, którzy chcą zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do prawidłowej i bezpiecznej obsługi pilarek, zapraszamy na nasze kursy obsługi piły spalinowej. Szkolenia na pilarki prowadzą doświadczeni instruktorzy, organizujący  kursy dla dużych (nawet 60-osobowych) grup, w tym dla oddziałów Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Państwowej Straży Pożarnej. Dojeżdżamy do klientów na terenie całej Polski (dojazd gratis).  Kurs składa się zajęć teoretycznych oraz części praktycznej (w terenie), podczas której kursanci zostają zapoznani z techniką ścinki i obalania drzew, okrzesywania i przerzynki.

Na szkolenie zapraszamy wszystkich, którzy chcą nauczyć się bezpiecznej obsługi i konserwacji piły spalinowej. Szczegóły pod linkiem: https://awans-bhp.pl/szkolenia-udt/kurs-obsluga-pilarek/

Zapraszamy! 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz