poniedziałek, 25 czerwca 2018

Mieszanka paliwowa do piły spalinowej


Mieszanka paliwowa do piły spalinowej

Dziś kilka podstawowych informacji na temat sporządzania mieszanki paliwowej do piły spalinowej oraz zasad bezpiecznego napełniania zbiorników paliwa i oleju.

Tak jak w przypadku wszystkich maszyn czy urządzeń, przed przystąpieniem do eksploatacji i napełnieniem zbiornika z paliwem, pierwszą podstawową czynnością, jaką powinien wykonać obsługujący piłę spalinową, jest dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi producenta piły. Dopiero po wnikliwej lekturze instrukcji, można przystąpić do przygotowania mieszanki paliwowej o określonym składzie.


Jakie są skutki zastosowania niewłaściwej mieszanki paliwowej w pile spalinowej?
Przed przystąpieniem do lektury zasad przygotowania mieszanki paliwowej, warto uświadomić sobie, jakie mogą być skutki zastosowania mieszanki niewłaściwej. 

Niewłaściwy skład mieszanki paliowej może doprowadzić do poważnych konsekwencji, w tym zatarcia silnika - w przypadku, kiedy zastosujemy za mało oleju, albo do silnego dymienia i utrudnionego zapłonu - w przypadku, kiedy tego oleju użyjemy  za dużo. Co ważne, większość producentów pilarek spalinowych zaleca sporządzanie mieszanki w stosunku  1:50 tj. na 50 litrów paliwa 1 litr oleju.

Właściwe proporcje do przygotowania mieszanki paliwowej znajdują się w instrukcji obsługi każdej pilarki.

Zasady przygotowania mieszanki paliwowej do piły spalinowej

Należy pamiętać, że czas przechowywania mieszanki paliwowo-olejowej jest ograniczony. Wiąże się to oczywiście z reakcjami chemicznymi. To one powodują m.in. starzenie się mieszanki paliwowej. Zaleca się więc przechowywanie gotowej mieszanki nie dłużej jak od 2 do 4 tygodni. Przechowujemy ją tylko i wyłącznie w specjalnych i przystosowanych do tego zbiornikach. Warto pamiętać również o tym, że z czasem olej opada na dno zbiornika, co z kolei powoduje pogorszenie smarowania silnika. 
Podstawowe zasady bezpiecznego napełniania zbiorników paliwa i oleju w pile spalinowej
I jeszcze kilka podstawowych zasad bezpiecznego napełniania zbiorników paliwa i oleju w pile spalinowej. Pamiętajmy, że zanim przystąpimy do tankowania, musimy upewnić się, że silnik jest wyłączony i co ważne - zimny (jeśli właśnie używaliśmy piły spalinowej, musimy odczekać, żeby silnik ostygł). Nigdy nie tankujemy w zamkniętych pomieszczeniach oraz w odległości mniejszej niż 3 m od miejsca pracy. W trakcie napełniania zbiornika należy uważać, aby nie dopuścić do kontaktu oczu i skóry z paliwem. Nie wolno również wdychać oparów paliwa. Uważajmy również na to, aby paliwo nie przedostało się do podłoża. Należy pamiętać, że każde napełnianie paliwem powinno wiązać się z uzupełnieniem zbiornika oleju smarującego łańcuch tnący.  

Szkolenie z obsługi piły spalinowej

Więcej niezbędnych informacji na temat bezpiecznej eksploatacji piły spalinowej zdobędziecie na naszych szkoleniach z obsługi piły. Kurs adresujemy zarówno do osób indywidualnych, jak i zorganizowanych grup - w tym członków Ochotniczych Straży Pożarnych, pracowników Leśnictwa i Nadleśnictwa, Urzędu Odpadów Komunalnych czy Urzędu Dróg i Komunikacji. Zajęcia prowadzą doświadczeni Instruktorzy, a dużą część szkolenia stanowią zajęcia praktyczne. Po szczegóły zapraszamy na naszą stronę internetową - link.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz